پایتخت شکوفه های گیلاس

آبشار شمس آباد

آبشار شمس‌آباد یا امیری در کوه امیری، در بخش لاریجان شهرستان آمل در استان مازندران ایران واقع است. این آبشار در 120 کیلومتری تهران در مسیر جاده هراز و در منطقه‌ای متشکل از چندین روستا به نام منطقه امیری وجود دارد. وجود آب فراوان و شکل جالب کوه‌ها باعث شده چشم‌اندازهایی زیبا از جمله آبشارها را بوجود آورد. در سمت جنوب‌شرقی منطقه امیری در ارتفاع ۱۹۸۰ متری از سطح دریا آبشار

  • زمان سفر برای بازدید از  آبشار شمس آباد چه فصلی از سال است؟

آبشار شمس آباد تمام فصول سال از زیبایی‌هایی برخوردار است. اما از اردیبهشت ماه تا انتهای شهریورماه این آبشار به علت پر آب بودن از زیبایی‎‌های بسیاری برخوردار است.

  • از چه مسیری به دیدن این آبشار برویم؟

حدودا 65 کیلومتری محور آمل- تهران و پس از تونل وانا، سمت چپ جاده، تابلوی منطقه ییلاقی وانا (امیری) به چشم می‌­خورد که در کنار یک پل قرار دارد. از روی پل که عبور کنید، بلافاصله سمت راست می‌­توانید وارد جاده‌­ای شوید که شما را به سوی آبشار شاهاندشت می­‌برد اما اگر وارد جاده شاهاندشت نشده و جاده امیری را ادامه دهید، وارد منطقه کوهستانی امیری می­‌شوید که متشکل از 7 روستا است: وانا، شمس آباد، نحر، دینان، آخا، ترا، و حاره. یکی از این روستاها که به وسیله یک پل از جاده اصلی منطقه امیری جدا می‌­شود، شمس ­آباد نامیده می‌­شود. چنانچه وارد جاده این روستا شوید، راهی باریک با شیبی بسیار تند شما را به سوی خانه ­های روستا و نهایتا کوه­های جنوبی این روستا می­‌رساند. خانه ­های این روستا عموما ییلاقی بوده و به دلیل سردسیر بودن منطقه، در زمستانها خالی از سکنه است. دسترسی به آبشار نیاز به ۱ ساعت پیاده‌روی از روستای امیری دارد. آبشار از بالای صخره‌ای بسیار بلند به صورت ۲ پله به پایین می‌ریزد.

  •  برنامه پیشنهادی برای سفر به آبشار شمس آباد چیست؟

برای بازدید از این منطقه سفری یک روزه پیشنهاد می‌کند.صبح زود تهران را به سمت جاده هراز ترک کنید. مسیرتان را به سمت روستای شمس‌آباد ادامه دهید. در این سفر پیاده‌روی در دامنه‌های کوه‌های دوبرار و رودخانه‌نوردی در مسیر آبشار آب مراد بسیار لذت‌بخش است. صرف ناهار در دامان طبیعت، سفر را برای شما لذت‌بخش‌تر می‌کند. سنگ‌نگاره قاجاری لاسم و آبشار شمس‌آباد از جاذبه‌های دیگری است که خواهید دید. دورنمای باشکوه قله دماوند نیز سفرتان را به‌یادمادنی می‌کند. حوالی غروب به سمت تهران بازمی‌گردید تا قبل از ساعت 24 به تهران برسید.

اشتراک گذاری
Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
Share on print
چاپ
admin

admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس